Content Top Nav Left Nav Utility Nav Site Search
Mobile Menu

Honors Program

More Links

Honors Program Graduates

SPRING 2017


Elite Honors Scholars:

  • Abigail F. Jaskowski - Marketing
  • Alex F. McFry - Integrated Studies
  • James W. Schultz - Computer Science & Mathematics
  • Erin C. Whetzel - Biology & Chemistry

Honors Program Graduates:
  • Brianna J. Bell - Geography
  • Cailee A. Cole - Political Science
  • Latrice S. Green - Music Education
  • Skylar E. Hinderliter - Biology
  • Jaime L. Kolbe - Criminal Justice
  • Elizabeth L. Laird - Music/English
  • Bethany M. Langner - Psychology
  • Cameron D. Mackey - Psychology
  • Danielle M. Mason - Accounting
  • John J. Sterling - Communications
  • James D. Thompson - Psychology
  • Megan M. Wise - Communications
  • Alec S. Young - Political Science

SPRING 2016


Elite Honors Scholars:

  • Allison Bryan - Management
  • Lora Corbin - Early Childhood Education
  • Alaina Durham - Chemistry/Computer Science
  • Trent Ford - Biology/Chemistry
  • Katie Loper - Criminal Justice/Psychology
  • David Rickless - Psychology/Criminal Justice
  • Linda (Katie) Wood - Computer Science/ Mathematics

Honors Program Graduates:
  • Joshua Bridges - Biology/Nutrition
  • Allison Bryan - Computer Science/ Mathematics
  • Julie Corbin - Management
  • Lora Corbin - Management
  • Alyssa Crim - Early Childhood Education
  • Alaina Durham - Marketing
  • Trent Ford - Chemistry/Computer Science
  • Jasmine Jovzpary - Biology/Chemistry
  • Katie Loper - Art/ English
  • Jillian Peek - Criminal Justice/Psychology
  • Nathaniel Pierson - Accounting/ Music
  • Amber N. Pruitt - Computer Science/English, Mathematics
  • David Rickless - Geography/English, History
  • Stacy Ruiz - Psychology/Criminal Justice
  • Tracy Ruiz - Criminal Justice/Spanish
  • Linda (Katie) Wood - Mathematics/ Computer Science
  • Whitney Wood - Computer Science/ Mathematics

SPRING 2015


Elite Honors Scholars:
  • Timothy Burns - Psychology
  • Barbara Edwards - Geography
  • Lea Isbell - English
  • Daniel Jackson - Biology
  • Lauren McClendon - Psychology
  • Amanda Parker - History
  • Emily Smith - Biology
  • Noah Trudeau - Economics

Honors Program Graduates:
  • Jasmine Beaudette - Elementary Education (Collaborative)
  • Michelle Blansit - Communications
  • Olivia Brown - Music
  • Hannah Couch - Family & Consumer Sciences
  • Elise Erb - Chemistry
  • Robert Harvell - Biology
  • Hunter Heflin - English
  • Amber Henderson - Criminal Justice
  • Kalie Holmes - Biology
  • Taylor Lamb - Chemistry
  • Gillian McCary - Secondary Education (English)
  • Leah Mumpower - Accounting

SPRING 2014


Elite Honors Scholars:
  • Cody Coots - Secondary Education (Mathematics)
  • Gregory Felch - Art
  • Whitney Gaut - Secondary Education (English)
  • Evan Mince - Mathematics

Honors Program Graduates:
  • Reginald Swanson - Secondary Education (English)

SPRING 2013


Elite Honors Scholars:
  • Jansen Harmon - History
  • Kristin Hays - Early Childhood/Elementary Education
  • Andrew Newsome - History
  • Courtney Newsome - Chemistry/Mathematics
  • Benjamin Parr - Finance
  • Joshua Wise - Political Science

Honors Program Graduates:
  • William Brown - Political Science
  • Kenneth Floyd - History
  • Briana Wittman - English

FALL 2012


Elite Honors Scholar:
  • Allison Clark - Secondary Education (Mathematics)

Honors Program Graduates:
  • Emily Brandt - English
  • Evan Johnson - Music

SPRING 2011

  • John C. Boyd - Education (Instrumental)
  • Leah J. Dennis - Secondary Education (Mathematics)

FALL 2010

  • Wesley Blankenship - Marketing

SUMMER 2010

  • Caroline Elaine Pike - English

SPRING 2010

  • Janie Michele Edwards - Elementary Education
  • Ashley M Gaither - Communication
  • Jayne Anne Lampley - Biology/Chemistry
  • Lindsey Michelle Osborne - Secondary Education (Mathematics)

FALL 2009

  • Justin Caleb Lord - General Business

SUMMER 2009

  • Loren Lee Girman - History

SPRING 2009

  • Cheyenne Renee Burt - Psychology
  • Karis Ann Estes - Nursing
  • Hillery Bree Holmes - Elementary Education

FALL 2008

  • Tabitha Cassandra Hughes - English/History
  • Karlie Loren Johnson - English/History
  • Rodney Kenton Sprayberry - Management
  • Kristina Marie Dubuisson - Music

SUMMER 2008

  • Anna Leigh Shinn - Psychology

SPRING 2008

  • Amy Louise Nunnelly - Elementary Education

FALL 2007

  • Summer Michael Hunt - Communication
  • William Alexander Scroggins III - Computer Information Systems

SUMMER 2007

  • Curtis Michael Gay - History

SPRING 2007

  • Amy Mae Mayne - Geography
  • Jennifer Lynn Timmons - Chemistry/Mathematics
  • Melanie Resha Van Laningham - English
  • Kristen Smith Williams - Chemistry
Back to Top