Freshman Scholarship Recognition

Our Virtual Awards Ceremony videos are listed below and were filmed based on students' Admissions Counselor. These videos are also posted on our Facebook Page. If you are unsure of who your admissions counselor is, you can find that information on our Meet Your Admissions Counselor page!

Competitive Scholarship Recipients

First Name Last Name High School Name
Ashlynn  Abernathy  Oxford High School
Brianna Bailey Ohatchee High School
Celia Calhoun Alexandria High School
Millie Hall Plainview High School
Laila  Hamdan Iqra Math and Science Academy
Wyatt Ingram Pleasant Valley High School
John Russell Reaves Cleburne County High School
Abigail Seale Mortimer Jordan High School

First Name Last Name High School Name
Skylar Austin JB Pennington High School
Deasia Barnes Tanner High School
Sarah Batchelor Troup County Comprehensive HS
Alexis Brown Etowah High School
Madison Chastain Alexandria High School
Julia Coker Ashville High School
Rachel Collins Valley Head School
Macey Cooper Cleburne County High School
Megan Cooper Central High School of Clay Co
Rendy Cunningham Shades Valley High School
Casey Curry Tabernacle Christian School
Caitlyn Darnell Albertville High School
Dakota Denson Douglas High School
Chandler Dorsett Pleasant Valley High School
Enoch Dotson Robert S Alexander Comp HS
Hattie Ewing Pleasant Valley High School
Carly Ferguson Pell City High School
Seth Foster Fannin County Comprehensive HS
Alexander Fouts Smiths Station High School
Gabrielle Frechette Faith Christian School
Ricardo Gonzalez-Mora Fort Payne High School
Mary Grogan Hillcrest High School
Sydnie Hambrick Weaver High School
Sidney Hancock Jacksonville Christian Academy
Bailey Harper Jacksonville High School
Kaitlyn Harper Saks High School
Maggie Hawkins Darlington School
Tyler Hester Ohatchee High School
Alexa Howard Muscle Shoals High School
Haley Hufstetler Woodland High School
Takiyah Jerido Central High School
Tavaria Johnson Childersburg High School
Paytlin Johnston Washington County High School
Faith Kelly Russell County High School
Laura Lesh Centennial High School
Cate Lovrich Pike Road High School
Ava Malone Gadsden City High School
Mason Maners Vestavia Hills High School
Montanna Mashburn West End High School
William McCutcheon Haralson County High School
Reanna Medders Oxford High School
Cade Meeks Out Of State
Abby Morrison Hokes Bluff High School
Timothy Mote Randolph County High School
Kaley Myrick Thompson High School
Caroline Norred Smiths Station High School
Connor Norris Alexandria High School
Evan Orr Hayden High School
Emily Ray Benjamin Russell High School
Sydney Rinehard Walter Wellborn High School
Carson Rivers Enterprise High School
Benjamin Rouse White Plains High School
Richard Silver Benjamin Russell High School
Garrett Skelton Collinsville High School
Ayanna Stewart Brewbaker Technology Magnet HS
Adelynn Straub Piedmont High School
Brianna Stutts Appalachian High School
Adam Thomas Sparkman High School
Lindy Thompson Victory Christian School
Megan Tidwell Cartersville High School
Charles Travis Pleasant Valley High School
Venicia Twymon Hillgrove High School
Abby Vice Glencoe High School
Lauren Villari Hewitt-Trussville High School
Chelsea Weaver Cass High School
Ivy Whitaker Rome High School
Alexis Wise Albertville High School
Lillian Wood Pepperell High School
Jessie Woodard Meek High School
Madison Young Ranburne High School

First Name Last Name Scholarship Name High School Name
Blake Aziz Band Arab High School
Brianna Bailey Band Ohatchee High School
Austin Battles Choral Robert S Alexander Comp HS
Austin Battles Vocal Robert S Alexander Comp HS
Davis Biddle Band Guntersville High School
Davis Biddle Jazz Guntersville High School
John Blakely Band Brookwood High School
Allison Bright Band Northgate High School
Bryanna Brown Band Thompson High School
Bryanna Brown Jazz Thompson High School
Kyle Campbell Band Guntersville High School
Alicia Cardell Band Susan Moore High School
Isaac Cargile Band Virgil I Grissom High School
Isaac Cargile Jazz Virgil I Grissom High School
Andrew Carroll Band Falkville High School
Andrew Carroll Jazz Falkville High School
Ethan Cole Band Guntersville High School
Ethan Cole Choral Guntersville High School
Ethan Cole Vocal Guntersville High School
Nicholas Collins Choral Mortimer Jordan High School
Ashton Cook Jazz B B Comer Memorial School
Baylee Cook Band Cleburne County High School
Jakobe Cook Band Sylacauga High School
Noah Cook Band Oak Grove High School
Noah Cook Jazz Oak Grove High School
Katie Cushing Piano Southside High School
Erin Day Band Southside High School
Madison Decker Band Pell City High School
Luke Dixon Band Robert S Alexander Comp HS
Luke Dixon Choral Robert S Alexander Comp HS
Ryleigh Dobson Band Enterprise High School
Enoch Dotson Band Robert S Alexander Comp HS
Enoch Dotson Choral Robert S Alexander Comp HS
Enoch Dotson JSU Encore! Show Choir Robert S Alexander Comp HS
Logan Doty Jazz Fyffe High School
Warren Durden Band Carlton J Kell High School
Braelyn Edwards Choral Jacksonville High School
Braelyn Edwards Vocal Jacksonville High School
Seth Elkins Band Cleburne County High School
Zane Feltman Band East Coweta High School
Sophia Ferguson Band South Paulding High School
Seth Foster Band Fannin County Comprehensive HS
Dylan Franklin Band Robert S Alexander Comp HS
Tifford Fuqua Piano Sonoraville High School
Raven Garrett Band Cherokee County High School
Macee Glick Choral White Plains High School
Kaelyn Harris Band Gadsden City High School
Kaelyn Harris Choral Gadsden City High School
Kaelyn Harris Vocal Gadsden City High School
Meredith Hataway Choral Booker T Washington Magnet HS
Hannah Hudson Choral Newnan High School
Hannah Hudson Vocal Newnan High School
Haley Hufstetler Band Woodland High School
Carolyn Humphrey Gospel Choir Talladega High School
Thomas Hurst Band Daphne High School
Trevor Johnson Band Sonoraville High School
Payton Kelim Band Fairhope High School
Kendall Keller Gospel Choir Victory Christian School
Tanner Knight Band Ridgeland High School
Braxton Koger Band Geraldine School
Matthew Ladnier Band Daphne High School
Jailon Lawrence Band Hazel Green High School
Broadus Lindsey Band George Walton Academy
Jacob Lokhorst Band East Paulding High School
Jacob Lokhorst Choral East Paulding High School
Jonah Madaris Band Heritage High School
Brian Massey Band Albertville High School
Chase McCain Band Arab High School
Kendall Mccay Band Oneonta City School
Kendall Mccay Choral Oneonta City School
William McCutcheon Band Haralson County High School
Lacey McIntosh Band Sylacauga High School
Murchison Murray Choral Robert S Alexander Comp HS
Murchison Murray JSU Encore! Show Choir Robert S Alexander Comp HS
Murchison Murray Vocal Robert S Alexander Comp HS
Samuel Musgrove Band Rome High School
Zachary Nelson Band Fannin County Comprehensive HS
Ethan Nessler Band Gadsden City High School
Ethan Nessler Choral Gadsden City High School
Toby Parker Band Minor High School
Katherine Peek Band Cherokee County High School
Katherine Peek JSU Encore! Show Choir Cherokee County High School
Noah Pennington Band Heritage High School
Katelyn Quigley Band Guntersville High School
Mary Rasbury Band Horseshoe Bend School
Alejandro Rodriguez-Valadez Band Pepperell High School
Andrew Scott Band Plainview School
Andrew Scott Jazz Plainview School
Jalen Scott Band Robert S Alexander Comp HS
Kayla Shands Band Sardis High School
Kaitlyn Shinn Band Oxford High School
Esther Shull Choral Oxford High School
Esther Shull JSU Encore! Show Choir Oxford High School
Esther Shull Vocal Oxford High School
Serrenna Smith Band Out Of State
Holly Stokesbary Band Thompson High School
Holly Stokesbary Jazz Thompson High School
Madalyn Stott Band Guntersville High School
Gavin Terrell Band Albertville High School
Brennan Tevepaugh Choral Saks High School
Jordan Thomas Band Mill Creek High School
Sierra Tolhurst Band Enterprise High School
Andreann Tranquini Band Guntersville High School
Charles Travis Band Pleasant Valley High School
Gabriel Trotter Band Out Of State
Leah Turner Choral Oneonta City School
Toney Vaughn Band Hoover High School
Toney Vaughn Jazz Hoover High School
Lily Vernon JSU Encore! Show Choir Jacksonville High School
Amber Walker Band Pleasant Valley High School
Mckenna Walker Band Carrollton High School
Jackson Wallace Choral Pelham High School
Jackson Wallace JSU Encore! Show Choir Pelham High School
Jackson Wallace Vocal Pelham High School
Addie Weeks Choral Chattooga High School
Addie Weeks Vocal Chattooga High School
Hudson Winter Band Vestavia Hills High School
Hudson Winter Jazz Vestavia Hills High School
Alice Wood Band Gaston High School
Dakota Youngs Band Ringgold High School
Dakota Youngs Jazz Ringgold High School

First Name Last Name Scholarship Name High School Name
Daxton Anderson Drama Auditions Athens High School
Leah Bussey Drama Auditions Hayden High School
Ethan Cash Drama Auditions Lincoln High School
Carolyn Humphrey Drama Auditions Talladega High School
Adaleigh Zaner Drama Auditions Jacksonville High School

First Name Last Name Scholarship Name High School Name
Abbie Alford Peacock (Bill and Catherine) Freshman Hokes Bluff High School
Coley Birchfield Alumni - Calhoun County Chapter Jacksonville High School
Tristen Blohm Alumni - Calhoun County Chapter Pleasant Valley High School
Leah Bussey Alumni - Blount County Chapter Hayden High School
Abbey Cantrell Mathews (Pete) Memorial Central High School of Clay Co
Ainsley Davis Garner (Tim) Cherokee County High School
Chandler Dorsett Alumni - Calhoun County Chapter Pleasant Valley High School
Isaac Duke Alumni - Etowah County Chapter Glencoe High School
Hattie Ewing Alumni - Association Annual Legacy Pleasant Valley High School
Emily Fitzhugh Waldrep (Charlie D.) Clay-Chalkville High School
Levi Harcrow Alumni - Association Annual Legacy Cleburne County High School
Bailey Harper Alumni - Association Annual Legacy Jacksonville High School
Tyler Hester Alumni - Calhoun County Chapter Ohatchee High School
Noah Higgins Mathews (Pete) Memorial Central High School of Clay Co
Tanner Hurst Mathews (Pete) Memorial Central High School of Clay Co
Wyatt Ingram Almaroad Memorial Pleasant Valley High School
Samantha Lamberth Mathews (Pete) Memorial Central High School of Clay Co
Reanna Medders Alumni - Calhoun County Chapter Oxford High School
Alexis Mitchell Alumni - Piedmont Chapter Piedmont High School
John Mitchell Alumni - Calhoun County Chapter Alexandria High School
Morgan Price Alumni - Greater Rome GA Area Chapter Cedartown High School
Katelyn Quigley Hallman (Charlie & Edith) Guntersville High School
Austin Vice Ford (Joe and Brenda) Glencoe High School
Seth Watson Wells Fargo Annual Victory Christian School
Takebie Webster Cole (Leone) Memorial Carver Senior High School
Adaleigh Zaner Alumni - Calhoun County Chapter Jacksonville High School